Počet obětí ransomwaru rychle roste

29. 11. 2016 v sekci Článek

Přes 800 tisíc obětí představuje výrazný nárůst. Oproti předchozímu období jde o 2,6krát vyšší výskyt. Zároveň jde o třetí čtvrtletí v řadě, kdy útoků typu ransomware rostly.

Ransomware se těší mezi útočníky stále větší oblibě, a to zejména díky nízkým nákladům na vývoj (k dispozici jsou už připravené nástroje, případně není problém si někoho najmout a nechat si ransomware udělat „na míru“). Výnosy jsou přitom v případě úspěšného útoku poměrně vysoké a také kontinuálně rostou.

Podle Kaspersky Lab začínají útočníci své aktivity rozšiřovat do dalších zemí – nejvíce postižené ransomwarem je pak Japonsko (4,83 %), Chorvatsko (3,71 %), Jižní Korea (3,36 %) Tunisko (3,22 %) a Bulharsko (3,2 %). Zde je patrná změna, v předchozím čtvrtletí bylo na prvním místě sice také Japonsko, ale druhé, třetí a čtvrté místo bylo obsazeno Itálií, Džibutskem a Lucemburskem.

Největší „úspěch“ zaznamenal Trojan-Downloader.JS.Cryptoload – rodina downloaderů napsaná v jazyce JavaScript schopná stahovat jiné rodiny krypto-ransomwaru. Mezi nejrozšířenější z nich ve třetím čtvrtletí patřily CTB-Locker (28,34 % napadených uživatelů), Locky (9,6 %) a CryptXXX (8,95 %).

Proč ransomware dnešním hrozbám dominuje? Žijeme v době datové, data jsou cenným artiklem a ukázalo se, že uživatelé, organizace či firmy často za svá data zaplatí raději „výkupné“... Tím však incidenty s ransomwarem mnohdy nekončí, protože zde platí, že s jídlem roste chuť, takže jakmile útočník zjistí, že je někdo ochoten zaplatit, má tendenci se vracet a zkoušet útok znovu.

Vaše SOCA