White hat: Hackeři na správné straně

4. 11. 2016 v sekci Článek

Potřeba efektivně chránit data neustále roste. Je to důsledek vzrůstajících kriminálních aktivit, které už se týkají naprosto všech, kteří využívají dnešní informační technologie. Význam a účel kyberkriminality se za poslední dekádu významně proměnil, sofistikovanost a cílenost útoků se neustále vyvíjí, někdy se dokonce zdá, že jsou kyberzločinci o krok napřed.

Cílené útoky, jejichž účelem je ukrást data, či jinak zkompromitovat napadeného, jsou na denním pořádku a dotýkají se všech – koncových uživatelů, společností, státních úřadů i nadnárodních korporací. Útočníci se profesionalizují, pracují organizovaně, rostou útoky na objednávku. Jak se bránit? Experti se shodují, že prakticky neexistuje 100% ochrana před všemi útoky a podstatou efektivní ICT bezpečnosti je jen zmírnit dopady útoku na minimum. Důležitá je prevence a opravdu důsledná příprava, ostatně hackerské praktiky vám pomohou otestovat vaši infrastrukturu.

White hat hacking využívá postupy a metody, které jsou za normálních okolností nezákonné. Není výjimkou, že velké společnosti pořádají hackerské soutěže, kde nechávají white hat hackery, tedy etické hackery, prověřovat své aplikace, systémy, programy i zařízení. Existují také speciální kurzy hackingu, kde lze získat certifikát etického hackera.  Kdo nejčastěji působí jako etický hacker a čím se zabývá se můžete podívat v krátkém videu zde.

A odkud se vzalo označení „white hat“? „Bílé klobouky“ jsou spojovány s westernovou mytologií, kde se hrdinové honosili bílými klobouky, zatímco padouši zdobili své hlavy klobouky černými (black hat).

Kontrolované útoky a testování by mělo být součástí komplexní bezpečnostní strategie. Nezapomeňte na pravidelné bezpečnostní audity, jelikož rychlý a reálný obraz o stavu vaší bezpečnosti vám umožní adekvátně se připravit a zavést účinná opatření. S testy zranitelnosti infrastruktury, které ověřují, zda se na konkrétních síťových zařízeních a serverech nevyskytuje bezpečnostní rizika, vám pomohou také specialisté z Anectu.

Vaše SOCA