Biometrická autentizace: Selfie pay je v Česku

31. 10. 2016 v sekci Článek

Systém Mastercard Identity Check se po testovacím provozu v USA a Kanadě dostává i do Evropy, a to včetně České republiky. Vedle klasického způsobu autentifikace pomocí hesla tak přibyla i možnost ověřování otiskem prstu, nebo pomocí pořízení selfie.

Za Mastercard Identity Check stojí snaha o zvýšení bezpečnosti a také potřeba urychlit platby tím, že nebude nutné pamatovat si a zadávat hesla. Ač se to na první pohled nemusí zdát, z pohledu Mastercard je nový systém hlavně důmyslným bezpečnostním opatřením. Mechanismus je nastaven tak, že nelze použít statickou fotografii a je vyžadováno, aby se uživatel přirozeně pohyboval, respektive mrkal.

A jak zatím selfie pay funguje? Pokud chcete systém využít, musíte k tomu zatím používat samostatnou aplikaci. K jejímu provozu je zapotřebí pořídit a poslat společnosti Mastercard vzorové selfie. Pak už stačí při online platbě vyčkat, až vám na chytrý telefon přijde místo ověřovacího kódu žádost o selfie. Podle demonstrativního videa, kterým se Mastercard chlubí, se zdá proces platby daleko rychlejší než v případě zadávání několikamístného kódu.

Podle předpokladů společnosti Mastercard se očekává masivní rozšíření tohoto typu biometrické autentizace v příštím roce. Jak se selfie pay osvědčí a zda jde skutečně o bezpečné a nezneužitelné řešení, to jistě brzy prověří čas i hackeři.

Vaše SOCA