Teroristé a kyberzločinci – rozdílné cíle, shodné metody

9. 6. 2016 v sekci Článek

Fakt, že nejvíce technik a metod, jak zneužívat legitimní nástroje a služby na internetu, znají kyberzločinci, vás jistě nepřekvapí. Uhádnete ale kdo další? Podle nejnovější analýzy společnosti Trend Micro jsou druhou skupinou, která se v on-line prostředí umí takto dobře pohybovat, teroristické organizace.
Překvapila jsem vás? Podívejme se na celou věc trošku podrobněji. On-line aktivity obou skupin se často překrývají. Teroristické organizace, stejně jako kyberzločinci v rámci svých skupin komunikují prostřednictvím stejných kanálů a používají stejné technologie. Nejčastěji ke kontaktu využívají tzv. deep web (stránky a databáze, které neindexují běžné internetové vyhledávače), nesledovatelné e-mailové služby, ale také sociální média. Obě skupiny se dopouštějí také podobných nezákonných aktivit – využívají například zranitelností v softwaru, webových stránkách a internetových aplikacích apod.
V cílech svého konání se však hackeři a teroristé rozcházejí. Kyberzločinci chtějí zůstat v anonymitě a svou činností odcizit obětem cenná data a finanční prostředky. Naopak teroristické organizace chtějí co nejefektivněji šířit propagandu a získávat další stoupence.
Ať se počítačové sítě stanou terčem jedné, nebo druhé skupiny, vždy bude záležet na tom, zda se hrozbám dokážou bránit. S tím vám naštěstí dokážu pomoct.

Zdroj: Trend Micro