Nákupy na internetu bezpečně II – online platby

14. 3. 2016 v sekci Článek

V minulém díle našeho mini-seriálu o bezpečném nakupování na e-shopech jsem Vám radila, jak poznat dobrého obchodníka a na co si dát pozor při registraci a výběru zboží. Teď se zaměříme na další krok, u kterého je třeba obezřetnost – platba.
Platby na internetu jsou dnes již běžně rozšířené a existuje řada způsobů, jak úhradu uskutečnit z pohodlí domova či kanceláře. V případě nákupu u neznámého internetového obchodu je přesto vhodné promyslet možnost dobírky, případně využít osobní odběr s úhradou při převzetí zboží.
Jestliže se jedná o ověřeného a známého prodejce, není třeba s platbou on-line váhat. Vybrat si lze například převod peněz na účet. Jedná se o bezpečný, avšak pomalý a komplikovaný způsob úhrady, který bude trvat několik dní. Rozšířená je také platba kartou. Nejbezpečnější je v tomto případě systém 3D Secure, kde se platby navíc ověřují prostřednictvím SMS kódu. Jedná se o rychlý způsob, při kterém se nezadává PIN kód, ne všechny obchody však tuto cestu nabízejí. Možné je využít rovněž elektronickou peněženku služby PayPal – rychlou transakci přes prostředníka, kterou obchodník vidí okamžitě.
Mezi méně rozšířené způsoby placení patří převod pomocí bankovních tlačítek, kdy je úhrada prováděna v rámci internetového bankovnictví, a je proto velmi dobře zabezpečena, dále převod prostředků pomocí platební brány nebo úhrada mobilním telefonem. Možnosti jednoduché a rychle dostupné – vždy je však třeba myslet na dostatečné zabezpečení sítě, kterou při operaci využíváte. Například na wi-fi v kavárně si platbu raději dvakrát rozmyslete a radši počkejte s transakcí, až budete doma nebo v práci.

Vaše SOCA